Akademik Yayınlar

Fijital Pazarlama Nedir?

İçinde bulunduğumuz yüzyılın pazarlama açısından en önemli parçalarından biri dijitalleşmedir. Dijitalleşmenin amacı sürekli yeniyi ve teknolojiye dayalı yaşam oluşturmaktır.

Dijitalleşme Nedir?

Dijitalleşme günlük hayatta sosyal yaşamda, çalışma alanlarında insan ilişkilerini, tüketici davranışlarını, işletmelerin pazarlama kanallarını geliştiren ve düzenleyen bir güç haline gelmiştir. Bu durum dijital devrin gerçek yaşamdaki eylemlerin ve fonksiyonların bu ortama taşınmasıyla başladı.

Fijital Doğuyor

Dijitalleşme zamanla yerini ‘fijital (phygital)’ kavrama bırakmaya başladı. İlk kez 2007 yılında Amerikan Reklam Ajansları Birliği Başkanı tarafından yıllık toplantıda kullanılan bu kavram zamanla popüler kavramlar arasına girdi. ‘Fiziksel’ ve ‘dijital’ kavramların bir araya gelerek oluşturduğu fijital tüketiciye en doğru yoldan ve ölçümlenebilir şekilde ulaşmayı sağlayan yeni nesil pazarlama yöntemidir.

Fijital Pazarlama Nedir?

Geleneksel pazarlama karması elemanlarının dijital dünyaya adapte edilmesi anlamına gelir. Yani fiziksel deneyimler ile dijital deneyimlerin birleşmesidir. Çevrimiçi ve çevrimdışı dünya arasındaki farka bakıldığında pazarlamanın küreselleşmesi ve dijitale artan önem giderek artmaktadır. Tam burada fijital pazarlama konsepti, geleneksel satış promosyonu unsurları ile dijital bir marka entegrasyonuna karşı konulmaz bir çözüm sunmaktadır.

Kuşaklar açısından bakıldığında fijital kavramı Y ve Z jenerasyonuna yabancı gelmiyor.1990’lar ve sonrasında doğanlar için çevrimiçi ve çevrimdışı ayrımı bulunmuyor. Fijital pazarlama kavramını bir davranış biçimi gibi yaşayan Y ve Z jenerasyonu, fijital deneyimin ortaya koyduğu değerleri olağan bir durum olarak karşılanıyor.

Makalenin tamamına erişmek için aşağıdaki linki tıklayın.

https://www.iienstitu.com/blog/fijital-pazarlama-nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'tan Yazın.
1
Bize Whatsapp'tan yazabilirsiniz.
Merhaba ,
Hizmetlerimizle ilgili her şey için bize burdan ulaşabilirsiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Powered by